Amerika PKK’yı Destekliyor mu?

Murat Yıldırımoğlu, 23/04/2005

 

Türk aydınlarının ve halkının büyük çoğunluğa Amerika’nın PKK’yı desteklediğini düşünüyor.

 

Bu konuda iki farklı şey söz konusu:1) Doğruluğu bir türlü kanıtlanamayan Amerika’nın PKK’ya yardım ettiği iddiaları 2) Doğruluğu kanıtlanmış Amerika’nın PKK’ya karşı olduğunu gösteren ve PKK’ya karşı Türkiye’yi destekleyen eylemleri.

 

PKK’ya karşı savaşın kazanılmasında büyük emeği geçen emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu “Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok”  kitabında yukarıdaki iki durumu da örnekliyor. Pamukoğlu Amerikan helikopterlerinin PKK’ya yardım kargoları taşıdığına ilişkin bazı pilot gözlemlerini aktarıyor. Bunların ne yazık ki kanıtı yok. PKK’nın yeniden eylemlere başladığı 1984 yılından bu yana herhangi bir fotoğraf, ele geçirilen Amerikan malı malzeme vs. yok. Amerika’nın PKK’yı desteklediğini iddia edenler şu ana kadar yalnızca bir fotoğraf ortaya koyabildiler. Bu fotoğrafta batılı görünümlü bir kişi bazı silahlı PKK militanları ile oturmuş görünüyordu. Bu batılının Amerikalı olduğunu Amerikan büyükelçiliği kesin bir dille yalanladı. Kaldı ki Yunanistan başta olmak üzere birçok batılı (ama Amerikalı değil) yetkilinin PKK’lılarla toplantı yaptığı biliniyor. Hatta Türk milletvekilleri dahil olmak üzere, birçok Türk de PKK’lılarla görüştü. Küçük bir olasılıkla günün birinde Amerikalı bazı yetkililerin de PKK’lılarla görüştüğü kanıtlana da bilir. Ama halen bu Amerika’nın PKK’yı desteklediği anlamına gelmez: PKK ile görüşen milletvekilinin PKK’yı desteklediği iddia edilmediği gibi. Destek iddiasını kanıtlamak için bazı pilotların iddialarından daha fazla kanıta gerek var.

 

Buna karşılık Amerika’nın PKK’ya karşı Türkiye’yi desteklediği konusunda sağlam kanıtlar var: Örneğin, Pamukoğlu kitabında başka bir şey daha anlatıyor: PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda kara saplanan bir Türk helikopterini Amerikalı uzman bir ekip çıkartıyor. Aynı dönemlerde diğer devletler, örneğin Almanya bize doğuda (yani PKK’ya karşı savaşta) kullanılacağı endişesiyle silah satmıyordu anımsarsanız. Amerika’nın Öcalan’ın yakalanışında verdiği destek de biliniyor.

 

Hasan Cemal’in “Kürtler” adındaki kitabının 231. sayfasında üst düzey bir güvenlik yetkilisinin sözleri şöyle aktarılıyor:

1994 başında düğmeye basıldı Ankara’da. Amerika’dan da istihbarat desteği akmaya başladı. Bu sayede Güneydoğu’nun birçok yerinde nokta atışlarıyla terör örgütünün 200-250 kişilik gruplarını vurduk.

 

Yine Hasan Cemal’in kitabında çok sayıda ülkenin (Suriye, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Rusya, Ermenistan, İran, Irak) nasıl PKK terörünü desteklediği anlatılıyor. Amerika’nın PKK’yı desteklediğine ilişkin ise tek bir sefer bir askerin yardımı gözleriyle gördüğüne ilişkin ifadesi var (tabii her zamanki gibi bu da havada kalan bir iddia; ortada fotoğraf ve başka türkü kanıt yok).

 

Bir başka gazeteci Murat Yetkin’in “Kürt Kapanı” adlı kitabında 55. sayfada şöyle bir bilgi var: “1997’den itibaren Amerikalılardan Yunanistan’daki PKK faaliyetine ilişkin uydu görüntüleri dahil, değerli bilgiler Ankara’ya ulaşmaya başladı.” 56. sayfada ise bir başka bilgi: “ABD’den yalnız Yunanistandaki faaliyete ilişkin değil, PKK’nın Türkiye, Kuzey Irak ve bölgedeki diğer noktalarındaki faaliyetine ilişkin de uydu bilgisi gelmeye başlamıştı.”     

 

Bir açıklama da Mehmet Ağar’dan. Hürriyet gazetesinde 21 Aralık 2005’te yayınlanan açıklmasının bir bölümünde bakın ne diyor: “CIA ve onun yönlendirdiği servislerden teknoloji ve istihbarat anlamında çok önemli hizmetler aldık.”

 

Şubat 2007’de, Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren PKK’lılar birbiri ardına tutuklanmaya başladılar. Bununla ilişkili olarak 8 Şubat 2007’de Hürriyet’in haberi manşetten şu şekilde veriliyordu: “PKK Parasına ABD Darbesi”. Bu haberde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün açıklaması yer alıyordu: “Dışişleri Bakanı Gül, Avrupa’da PKK’nın para kaynaklarını kurutmaya yönelik düzenlenen operasyonlar için “Bunlar tesadüfi değil. Washingonton’ın da etkisi var” dedi.”

 

Amerika’nın PKK’yı desteklediğine  ilişkin iddialar ne yazık ki temelden ve kanıttan yoksun. Amerika’nın PKK’yı desteklemediğine ilişkin olaylar ise sürekli karşımızda (Öcalan’ın yakalanmasındaki Amerikan katkısı, PKK ve ilişkili örgütlerin başından beri Amerika tarafından terörist örgütler olarak sınıflandırılması, Amerika’nın PKK’ya karşı savaşta kullanılan helikopteri kurtarıp bize vermesi vb.).